Yellen: Kürtaj yasağının ekonomi üzerinde “çok zararlı” etkileri olabilir

Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşma yapan ABD Hazine Bakanı Yellen, Yüksek Mahkeme’nin kürtaj hakkını anayasal garanti altına alan yaklaşık 50 yıllık kararı bozmaya hazırlanması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yellen konuşmasında, bayanların kürtaj hakkının engellenmesinin ABD iktisadı üzerinde “çok ziyanlı etkileri” olacağını, bu durumun kimi bayanların eğitimlerini tamamlamasını engelleyeceğini, hayat uzunluğu çıkar potansiyelini azaltacağını ve bir küme bayanın işgücünün dışında tutacağını söyledi.

Yellen açıklamasında, “Kürtaj hakkının engellenmesinin iktisada çok ziyan vereceğine ve bayanları onlarca yıl geriye götüreceğine inanıyorum.” dedi.

Yüksek Mahkeme, kürtaj hakkını koruyan maddeyi kaldırmaya hazırlanıyor

Amerikan Politico haber sitesinin 2 Mayıs’ta yayımladığı karar taslağında, mahkemenin muhafazakar yargıçlarından Samuel Alito’nun kaleme aldığı taslak görüşte, 1973 tarihli “Roe-Wade kararı” olarak bilinen ve ABD’de kürtajın anayasal bir hak olmasına temel teşkil eden kararın açıkça yanlış olduğu ve kaldırılması gerektiği belirtiliyor.

Sızdırılan taslak görüşte, Roe-Wade kararının “açıkça yanlış”, “gerekçesinin son derece zayıf” ve “toplumsal manada ziyanlı sonuçları olduğu” tabir ediliyor. Kelam konusu metinde ayrıyeten “Kürtaj hakkının ülke tarihinde ve geleneklerinde esaslı bir yerinin olmadığı” biçimindeki değerlendirmenin yer aldığı belirtiliyor.

Mahkemenin temmuz başında kelam konusu kürtaj görüşünü açıklaması beklenirken, basına sızan evrak ABD medyasında geniş yer buldu ve bilhassa liberal kesitin reaksiyonunu çekti.

Başta ABD Lideri Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi olmak üzere Demokratlar kelam konusu taslağa sert biçimde reaksiyon gösterirken, Cumhuriyetçiler kürtajın ülke genelinde garanti altına alınması yerine her eyaletin kendisinin bu bahiste karar vermesi gerektiğini savunuyor.

9 üyeli Yüksek Mahkemedeki 3 yargıcın liberal, 6 yargıcın ise muhafazakar eğilimde olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın